Ebonizace dřeva: železnatění

Je známo mnoho způsobů jak začernit dřevo, tato metoda je převážně založena na reakci mezi tříslovinami (taniny) a ionty železa. Princip je stejný jako u duběnkového inkoustu, z toho důvodu je problém budoucí degradace dřeva a narušování povrchové úpravy na něm.

Po několika pokusech jsem zjistil, že reakce dřeva pouze s železem ve vodě je mnohem kvalitnější, avšak velmi zdlouhavá. Dvojité moření prvotním louhováním dřeva ve vývaru čaje nebo duběnek a následné napuštění síranem železnatým je velmi rychlé, ale tón černé je spíše do modra a zabarvení se nedostane příliš do hloubky.

Dalším zjištěním je, že nejvíce začerněné je jádrové dřevo a běl zůstane šedá. Další rozdíl je v průniku zabarvení, jádrovému dřevu to trvá déle a mnohdy je černé jen na povrchu, bělovému to trvá krátce.

Několik fotografií černěného dřeva. V tomto případě jsem použil ořechové dřevo, ocelovou vlnu a prach, ocet (urychluje reakci, ale způsobuje další poškození dřeva). Po nějaké době jsem přidal i síran železnatý. Černění zabralo cca. 3 měsíce skrz tloušťku 3-6 mm.

Černění dřeva železem - lázeň s vlnou

Černění dřeva železem – lázeň s vlnou

Černění dřeva železem - vyplachování

Černění dřeva železem – vyplachování

Černění dřeva železem - průřez desek

Černění dřeva železem – průřez desek

11 comments on “Ebonizace dřeva: železnatění

 1. Kubajz 25 Říjen, 2015 8:36

  Zdravím, chtěl sem provést to samé, nakoupil jsem ocelovou vlnu, zalil octem a nechal stát…. po dni mi přijde že to je pořád stejný roztok a nic se nekoná… žádná změna – oxidace vlny atd. Chtěl bych se zeptat jestli na to máte nějaký fígl. Díky!

 2. admin 25 Říjen, 2015 11:24

  Chvíli to trvá, žádný fígl na to není. Ale stejně, to černání dřeva trvá dlouho, takže je potřeba vyčkat.

 3. Michal 27 Únor, 2016 14:49

  Zdravím, myslíte že se mořidlo vlna+ocet dá použít na zabarvení pracovní desky v kuchyni? Bude to nějak zdraví škodlivé?

  Děkuji

 4. admin 27 Únor, 2016 15:00

  Nevím o tom, že by to mohlo být škodlivé. Avšak alternativou může být mořidlo vhodné na dětské hračky.

 5. Martin Havelka 23 Červen, 2016 10:02

  Dobrý den,
  ať jsem hledal, jak jsem hledal, tak podrobnější info o ebonizaci dřeva jsem našel jen u Vás. Zmiňujete „klasickou metodu“ (voda + železo). Pak zmiňujete i postupy urychlení.
  Co mne ale zaráží je další postupný rozklad dřeva, který má dopad na povrchovou úpravu. V minulosti ale vytvářeli náhražky ebenu tak, že i mistři měli problém to poznat a současně některé kusy přežívají do dnes. Tzn. že uměli ebonizovat a zároveň nespustit trvalý rozpad dřeva. To dělali jen to klasickou metodou (voda + železo?) Jak dlouho to trvá třeba v průřezu 1 cm? Proběhne to třeba za rok?
  Jinak pokud máte nějaký odkaz na podrobný návod – uvítám …:))
  Díky moc.
  Martin Havelka

 6. admin 24 Červen, 2016 17:37

  Pane Havelko,
  tento chemický proces je podobný jako u výroby dubenkového inkoustu, který také popisuji. Takže je možné částečně zamezit degradaci vylouhováním v čisté vodě atp. Koukl bych se na postup konzervace duběnkového inkoustu, který také leptá papír. Jinak znám i postup, kdy se dřevo louhuje v tříslovinovém roztoku (tanát, vývar z čaje, duběnek) a následně v soli železa. V tomto případě bych ale použil ze začátku slabý roztok železa aby se dostalo do hloubky. Koukněte se i do staré příručky zde. Jeden centimetr dřeva by měl po pár měsících být černý, ale záleží na typu a hustotě dřeva. Musíte vyzkoušet.

 7. Martin Havelka 7 Září, 2016 14:03

  Je to dobrá alchymie – jdu zkoušet.
  Díky moc.
  M.H.

 8. Harry.Barry 12 Březen, 2017 17:42

  Dobrý den. Rád bych se zeptal. Jak dlouho se bude přibližně ebonizovat bukový špalíček o rozměrech 40x40x120 mm klasickou cestou a zda se tento proces dá urychlit v podtlakové komoře. A také zda tento proces ebonizace funguje také na exotická tvrdá dřeva.
  Děkuji za odpověď. Harry. Barry

 9. admin 13 Březen, 2017 18:00

  Proces zčernání závisí na reakci s tříslovinami ve dřevě, buk jich obsahuje málo. Alternativou je prvně louhovat dřevo v roztoku třísloviny (vývar z čaje, duběnek) a pak jej vložit do železnatého roztoku. Nicméně u dřeva je obecně problém s impregnací, obávám se, že u tak masivního kusu dojde jen k povrchovému zčernání. Můžete to ale vyzkoušet. Doporučuji pomalý postup. Podobně jako u tříslovinového činění kůže bych vytvořil několik odvarů třísloviny. Dřevo bych máčel prvně v tom nejslabším a pak v silnějším. Posléze bych jej vložil do slabého železnatého roztoku, nejlépe jen rezavé vody. Síran měďnatý nebo roztok s kyselinou proces příliš urychlí a dřevo se uzavře. Ostatně, namoření výsledného výrobku ze dřeva je asi nejlepší.

 10. fidaseba 9 Duben, 2017 21:47

  Dobrý den, prosím vás mohl by jste mi napsat přesný postup a množství přísad na ebonizaci kusu buku, či ořechu v délce 100 cm x 10 cm x 25 cm , prostě přířez na menší pažbu pušky? Také mě zajímá jak dlouho pak vyplachovat ocet z takto velkého kusu dřeva a na co si dát pozor pak při sušení tak silného kusu dřeva, po ebonizaci a vyplachování. Nebo si myslíte, že metoda vaření v oleji by byla vhodnější ? Jsem vyučený puškař, zajímám se o historické černopraché zbraně a našel jsem asi dvě opravdu krásné, které jsou zapažbené v ebenu, možná v ebonizovaném dřevě a tak bych se rád pokusil o  ebonizaci takto velkého kusu dřeva. Na ebenový řádně vysušený přířez této velikosti několik desítek tisíc korun opravdu nemám.

 11. admin 9 Duben, 2017 21:58

  Silně pochybuji, že se tak velký kus vůbec povede. Opravdu to bude jen na povrchu, možná tak maximálně do 1 cm. Zkusil bych to uhelnatění v oleji na nějakém zkušebním kusu, ale nevím jak to dopadne. Já bych volil nejjednodušší postup a to namoření a použití černé šelakové politury. Nicméně postup ebonizace se dělal v minulosti, protože nebylo dostatečně černé mořidlo. Jinak se dá trochu ztmavit dřevo ještě čpavkem nebo sodou.

Zanechat odpověď

Emailová adresa nebude publikována.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>